Коли залишаємося вдома – давай пограємося!
Ігри для дошкільника – це не тільки спосіб весело провести час, а ще й можливість розвитку, становлення особистості. Завдяки їм можна розвивати кругозір дитини, тренувати її уважність та посидючість, освоювати правила та формувати інші корисні навички. Тому кожен з батьків повинен знати, які ігри для дітей 5-6 років краще вибрати.
Пізнавальні
Основне завдання пізнавальних ігор – навчання дитини. Тому, як правило, у цих іграх дитині пропонують знайти зайвий предмет у ряду, вийти з намальованого лабіринту тощо. Для гри можуть знадобитися спеціальні картки, пазли, трафарети та інший дидактичний матеріал.
При цьому батьки повинні розуміти, що грати в ігри дитині 5-6 років має бути цікаво. Тому не потрібно перетворювати дитячу кімнату на шкільний клас. Малюкові має бути весело, але при цьому він повинен освоювати певні навики.
Усі пізнавальні ігри можна умовно поділити на кілька категорій:
-
Ігри, які навчають читанню та письму. Для цього можна використовувати картки із зображенням літер та слів. Таким чином дитина зможе вивчити алфавіт і знаходитиме потрібні літери в словах.
-
Ігри, які навчають математиці. Спочатку дитина вивчає цифри, пізніше вона зможе рахувати та проводити прості обчислення. Крім цього, такий вид ігор передбачає вивчення геометричних фігур, пошук пропущених цифр у ряді тощо.
-
Ігри, які навчають переказувати. Такі ігри для дітей та батьків будуть дуже корисні, оскільки вони здатні розвивати пам’ять. Гра полягає в тому, що дитині буде запропоновано переказати зміст прочитаної книги або переглянутого мультфільму. Окрім цього, можна разом із дитиною придумати та розіграти казку.
Настільні
Настільні ігри для дітей та батьків – дуже захоплююче заняття, яке допомагає навчитися домовлятися один з одним та діяти за певними правилами. При виборі конкретної гри, необхідно враховувати інтереси та захоплення дитини. Серед популярних ігор для всієї родини можна виділити:
-
Дженґа. Вона допомагає розвинути у дитини дрібну моторику. Ігровий набір складається з дерев’яних брусків, які використовують для спорудження вежі. У першому ряду кладеться 3 бруски. Далі укладаються ще три, але вже в іншому напрямку. Після того, як башта буде готова, гравці по черзі починають витягувати по одному бруску. Важливо, щоб після цього вежа не впала.
-
Монополія. Варіацій цієї гри безліч. У тому числі є й гра, що підходить для дітей 5-6 років. Процес заснований на киданні кубика та русі по ігровому полю. При цьому гравець може купувати різні об’єкти або змушений сплачувати податки, якщо потрапляє на клітинку, котра належить супернику. Завданням цієї гри є формування у малюка навичок економіки.
Розвиваючі
Такий вид ігор спрямований на розвиток:
-
Інтелекту. Сюди відносяться всілякі вікторини та ребуси. Щоб дитині було веселіше грати, її можна зацікавити призом, який видаватиметься за правильні відповіді чи інші дії, про що гравці домовляються ще до початку гри. При цьому важливо розуміти, що дитині лише 5-6 років, тому й питання мають бути відповідними.
-
Мова. З їхньою допомогою дитина буде вчитися висловлювати словами свої думки. Наприклад, їй пропонують підібрати риму до слова, антонім чи синонім.
Логічні
Виходячи з назви, зрозуміло, що такі ігри для дітей 5-6 років розвиватимуть у дитини логічне мислення. Як приклад можна назвати такі ігри:
-
Аналог дорослої гри «Хто хоче стати мільйонером?». Для неї знадобляться картки з питанням та відповідями, одна з яких правильна і її потрібно вибрати дитині.
-
Судоку. Це числова головоломка, найпопулярніша серед багатьох дорослих. Дитині 5-6 років також можна запропонувати у неї пограти, обравши найменшу та примітивну таблицю. Приклад таких таблиць можна знайти в інтернеті. Тут малюк має заповнити порожні клітинки, використовуючи своє логічне мислення.
-
Розгадування ребусів та головоломок також буде дуже корисним для дошкільника.
Ігри для дошкільника на увагу та пам’ять
Окремі види ігор допомагають тренувати пам’ять та увагу. Декілька варіантів гри:
-
Необхідно взяти низку предметів (ложка, гребінець, іграшки, посуд). Спочатку батьки мають показати їх усі дитині. Після цього зав’язати їй очі та за допомогою підібраних предметів видавати різні звуки. Це може бути постукування, потряхування тощо. Завдання дитини – назвати використаний предмет.
-
Ще одна забава, яка допомагає тренувати пам’ять та уважність – запам’ятовування знахідок. Грати у неї дуже просто та весело. Перший гравець каже будь-яку фразу. Наприклад: «Я увійшов на кухню і знайшов там …». Другий гравець доповнює цю фразу ще одним будь-яким словом чи фразою. Наприклад, «Я увійшов на кухню і знайшов там нову синю каструлю». І так далі, поки хтось не помилиться.
Ігри з батьками
Грати дитині 5-6 років буде набагато веселіше разом із дорослими. Для проведення часу підійде кожна з перерахованих вище ігор. При цьому дорослий зможе виправити дитину, якщо вона щось робитиме не так, або підкаже, як правильно потрібно діяти в тому чи іншому випадку при виникненні труднощів.
Популярні ігри для хлопчиків
Хлопчики здебільшого відрізняються високою рухливістю. Тому й ігри для них слід обирати відповідні:
-
Різноманітні спортивні ігри. Причому це може бути не тільки футбол або волейбол, а й інші заняття, в яких хлопчику доведеться проявляти всю свою спритність.
-
Будівництво. Побудувати споруду можна не лише за допомогою конструктора. Підійдуть навіть звичайні коробки, стільці з пледом тощо.
-
Сюжетно-рольові. Сюди можна віднести гру в будівництво, піратів чи поліцейських. Таким чином дитина зможе навчитися взаємодіяти з іншими людьми.
Популярні ігри для дівчаток
Для дівчаток є свої сюжетно-рольові ігри:
-
Доньки-матері. Це найпопулярніша гра серед дівчаток дошкільного віку. Психологи запевняють, що, граючи з дівчинкою в дочки-матері, батьки зможуть поспостерігати за собою збоку, тому що діти зазвичай копіюють модель поведінки своїх мами й тата.
-
Магазин чи лікарня. Варіантів таких ігор безліч. А на допомогу юним лікарям чи продавцям сьогодні у дитячих магазинах можна знайти тематичні набори, у яких є весь необхідний для цього атрибут.
-
Салон краси. Бажання бути красивою закладено природою у кожній дівчинці. Тому вони з таким задоволенням робитимуть зачіски, манікюр чи інші процедури своїм батькам, лялькам або подругам.
Ігри на збагачення словникового запасу
Робота з дітьми по збагаченню, уточненню та активізації словника на основі спеціально дібраних і розроблених дидактичних ігор та ігрових прийомів.
Мета: практично використати дидактичні ігри та ігрові прийоми під час логокорекційної роботи, спрямованої на найбільш ефективну активізацію, уточнення, збагачення словника дітей середнього дошкільного віку, що страждають на моторну алалію.
Завдання:
-
збагачення, уточнення та активізація іменникового словника дітей;
-
збагачення, уточнення та активізація дієслівного словника дітей;
-
збагачення, уточнення та активізація прислівникового словника дітей;
-
збагачення, уточнення та активізація прикметникового словника дітей;
-
збагачення, уточнення та активізація числівника дітей;
-
навчання розумінню та застосуванню у мові прийменників та часток;
Комплекс ігор № 1 пропонує ігрові прийоми для практичного ознайомлення дітей з використанням у мові іменників, знайомить дітей з поняттям «слово», вчить дітей розрізняти поняття про «живе» -«неживе». У той же час гра дає логопеду можливість намітити собі додаткову ціль, наприклад, групування предметів за їхніми ознаками або призначенням, роботу над різними видами значення слова(ситуативним, емоціональним). Ці ігри вчать дітей використовувати множину іменників, розрізняти рід іменників, а також спрямовані на створення та закріплення узагальнюючих понять. Також ці ігри вчать використанню відмінкових форм.
Комплекс ігор № 1
-
Хто це? Що це?
Мета: Уточнення, збагачення іменникового словника дітей. навчання дітей вірному користуванню у мові словами, що позначають живий та неживий предмет.
Обладнання: живі або неживі предмети (стіл, книга, іграшки, птахи, рибки і т.д.)
Описання гри: Вихователь звертається до дітей: «Навколо нас багато різних предметів. І про кожний з них ми можемо спитати. Я буду вас питати, а ви мені відповідайте питанням: Що це?» Вихователь вказує на різні неживі предмети: книгу, іграшки, стіл. «Як можна спитати про ці предмети?» (Що це?).
Вихователь говорить: «А зараз я спитаю вас інакше: хто це?» Вихователь вказує на живі предмети: птаха, рибку, няню, дітей – і питає дітей: «як можна спитати? (хто це?). Я вам буду називати різні предмети , а ви мені до цих предметів будете ставити запитання». Вихователь називає живі предмети, а діти ставлять питання «хто?». Таким чином вихователь поступово підводе дітей до понять «живий» – «неживий».
Вихователь ставить поряд дівчинку і ляльку і питає, чим дівчинка відрізняється від ляльки. Діти називають різницю і разом приходять до висновку, що лялька нежива, іграшка, а дівчинка – жива істота. Далі порівнюють ведмедя-іграшку, і живого ведмедя, що намальований на малюнку. Вияснюється, що іграшка-ведмідь – нежива, а малюнок зображує живого ведмедя. Підводячи підсумок, вихователь робить висновок: усі слова, які позначають неживі предмети, відповідають на запитання «що?», а слова, що позначають живі предмети – на запитання «хто?».
2.Розглянь малюнки.
Мета: закріплювати у мові дітей слів, що позначають живі та неживі предмети.
Обладнання: предметні малюнки, що зображують живі та неживі предмети, фланелеграф.
Опис гри: Вихователь виставляє на фланелеграф усі предметні малюнки і просить дітей уважно їх розглянути. Після цього вихователь дає завдання:
1) назвати малюнки з зображенням живих предметів, поставити до них питання;
2) назвати малюнки з зображенням неживих предметів, поставити питання.
Ускладнення гри: гра проводиться, не опираючись на малюнки. Вихователь підбирає різні слова(живі та неживі) і називає їх всуміш. Діти повинні поставити питання до цих слів. Найбільш активні відмічаються у кінці гри.
3.Що сховали?
Мета: збагачення, активізація та уточнення іменникового словника дітей та вірному застосуванню іменників у мові.
Обладнання: муляжі овочів, фруктів, квіти.
Опис гри: На столі розкладаються квіти, овочі та фрукти (2-3 штуки). Дітям пропонують уважно розгледіти, що лежить на столі, і запам’ятати, що де лежить. За цим діти відвертаються, а логопед ховає один предмет. Дитина повинна відповісти, що сховано. (можливо відповідати одним словом).
4.Назви те, на що вкажу.
Мета: збагачення та активізація іменникового словника дітей та навчання їх вірному користуванню іменниками.
Обладнання: справжні та іграшкові меблі.
Опис гри: педагог розсаджує дітей так, щоб вони бачили перед собою окремі предмети меблів, і пропонує назвати їх. Якщо це трудно, логопед сам називає предмет і пропонує кому-небудь з дітей перенести, наприклад, ляльку, на диван і т.д. За цим можна запропонувати загадку: «Прийшов хлопчик у дитсадок, сів і запропонував іншому хлопчикові присісти коло нього. На чому вони сиділи? (на лавці, на дивані).
5.Хто скоріше принесе предмети?
Мета: уточнення та активізація іменникового словника. Розвиток навичок класифікації з лексичних тем «Овочі-Фрукти».
Обладнання: муляжі овочів та фруктів.
Опис гри: гравці сідають на стільці, навпроти ставиться 2 стільця, на них кладуться 5-6 предметів з двох різних категорій: овочі – морква, капуста, огірок; фрукти – яблуко, груша, вишня. На відстані ставлять два порожніх стільця. Двоє дітей з кожної команди становляться коло стільців з предметами та за сигналом: один, два, три – овочі бери! – починають переносити потрібні предмети на порожні стільці, які стоять навпроти. Виграє той, хто вірніше та раніше перенесе усі предмети, які відносяться до названої категорії, і назве їх.
6.Як ми одягаємося?
Мета: активізація іменникового словника словами з лексичної теми «Одяг». Навчання вірному використанню іменників у мові.
Обладнання: Предмети дитячого одягу.
Опис гри: кожна дитина задумує якийсь предмет одягу, наприклад, хустку, спідницю, трусики, майку та тихо називає його логопеду, щоб інші діти не підслухали (педагог слідкує, щоб діти не обрали одного і того ж). Потім педагог розповідає про щось, наприклад: «Вася зібрався кататися на санчатах і одягнув на себе….» перериваючи розповідь, він вказує на одного з учасників гри. Той називає предмет одягу, котрий задумав. Інші діти повинні розсудити, чи вірно вдягнувся хлопчик.
7.Що з чим?
Мета: уточнення іменникового словника дітей та навчання вірному користуванню іменниками у мові. Розвиток фразової мови.
Обладнання: різні предмети, що необхідні у побуті. (ключ, тарілка, молоток і т. п.)
Опис гри: дитині пропонується знайти те, з чого їдять суп, чим відчиняють замок, чим забивають цвяхи і т.д.
Зразок мови дітей: Суп їдять з тарілки. Замок відчиняють ключем.
8.Парні малюнки.
Мета:активізація іменникового словника дітей.
Обладнання: парні малюнки предметів побуту.
Опис гри: 1 варіант. Вихователь показує дитині малюнок, а дитина повинна відшукати у себе таку саму та вірно її назвати. Гра продовжується до тих пір, доки дитина не назве та не віддасть усі малюнки.
9.Знайди, що треба.
Мета: активізація іменникового словника дітей.
Обладнання: Набір предметних малюнків.
Опис гри: Роздати дітям набір малюнків: корзинка, ложка, рушник, санчата і т.п. Вихователь говорить: «Вова пішов кататися з гори. Що він узяв з собою? (Санчата). Дитина, що має потрібний малюнок, повинна відповісти словом або фразою.
10.Чиї діти?
Мета: закріплювати у активному словнику дітей іменники з теми: «Свійські тварини».
Обладнання: малюнки з зображенням дорослих тварин та малюнки з зображенням їхніх дитинчат.
Опис гри: Вихователь роздає дітям малюнки з зображеннями тварин: собаки, корови, кішки и т.д. Малюнки, на котрих зображені дитинчата, залишаються у вихователя. «Плачуть котятка, загубили маму, – хто в них мама? (Кішка). Відповідає дитини, в котрого є малюнок кішки, і бере до себе зображення котяток. Гра продовжується доти, доки усі дитинчата не знайдуть своїх мам.
Цікаві спільні ігри
Будуємо шалаш.
Будиночки в дитинстві будували, напевно, всі. Так, ви можете спорудити з дитиною будинок із табуреток, ковдр, подушок і коробок. В такій хатинці ви можете почитати книгу, придумати якісь історії, перекусити чи просто поговорити.
Таємничий виклик.
Знайдіть декілька предметів (це можуть бути особисті предмети, харчі або іграшки, проте переконайтесь, що вони мають різні текстури та розміри) та покладіть їх у наволочку для подушки. Заплющивши очі, дитина повинна засунути руку у наволочку та відгадати предмети. Хто правильно визначить найбільшу кількість предметів, той виграє!
У пошуках скарбів.
Хочете, щоб ваші діти витратили якомога більше енергії, бавлячись в ігри? Сховайте мішечок або коробку з частуваннями десь у помешканні або за його межами. Запишіть назву місця, де ви сховали «скарб», великими літерами на папері, а потім обережно розірвіть його на окремі літери. Сховайте папірці з літерами в різних куточках помешкання. Нарешті, спонукайте дітей вирушити на пошуки (можете дати їм декілька підказок), а потім подивіться, скільки часу в них піде на те, щоб зіставити літери в потрібному порядку й знайти скарб.
У пошуках скарбу.
Намалюйте на аркуші А4 карту, наприклад, дитячого майданчика з позначенням «Скарб». Поки дитина не бачить, заховайте в цьому місці маленький сюрприз. Лист з картою порвіть на рівні частини (наприклад, на 4 або 6). Придумайте змагання, як дитині заслужити фрагмент карти, наприклад, загадуйте загадки. Після того, як маленикий шукач скарбів збере всі частини карти, він зможе їх зкласти і знайти ваш сюрприз.
Домашній квест.
Сьогодні популярні так звані квест-кімнати. Можливість потрапити в незвичайні умови, розгадати загадки, пройти випробування, розкрити таємниці і виграти приз. Зіграйте в полювання за скарбом вдома! Сховайте предмети в квартирі, розмістіть підказки, нескладні ребуси — домашнє дозвілля перетвориться в відмінну пригоду, справжнє задоволення для всього сімейства. Частиною завдання може бути пазл, нескладна головоломка, міні-кросворд.
Дотепна гра з підручними засобами.
Круті ігри для всієї родини не вимагають дорогого приладдя. Навіть простий туалетний папір можна використовувати для величезної кількості розваг. Пограйте з дітьми в лікаря, накладаючи хворому пов’язку із туалетного паперу. Або перевтілюйтеся в страшного зомбі, у мумію на Геловін або в чарівного сніговика на Новорічні свята, обмотуючись туалетним папером із ніг до голови.
Паперовий боулінг.
Цю гру легко організувати, а ще в неї дуже весело грати. У нагоді стануть лише два рулони туалетного паперу та кілька паперових склянок. Розмістіть склянки у формі трикутника на відстані 6-8 метрів від кожного гравця. Мета гри полягає в тому, щоб збити якомога більше склянок, покотивши на них рулони туалетного паперу (кидання не враховується). Один бал зараховується за кожну збиту склянку.
Велетні та гноми.
Ця весела розвага вимає зосередженості та уважності. Дорослий ведучий по черзі називає слова «велетні» і «гноми», постійно прискорюючи темп, а гравці повинні зображати відповідних героїв, стаючи навшпиньки або присідаючи. Якщо гравець помиляється, він вибуває з гри. Ведучий намагається заплутати учасників, для чого може називати слова з різною інтонацією («велетні» — грубо, а «гноми» — тоненьким голосом) і в певний момент говорити навпаки.
Вгадай.
Зав’язати дитині очі шарфиком і давати у руки по черзі різні предмети: м’яку іграшку, м’яч, тарілку, зернятка, книгу тощо. Завдання дитини — вгадати на дотик, що у нього в руках. Ускладнити гру можна, якщо вгадувати речі по запаху або, наприклад, за смаком.
Більбоке.
Це така старовинна французька гра, що бабусі й дідусі, і навіть прабабусі і прадідусі можуть пригадати, як грали в неї.Для цієї гри з дітьми вдома треба взяти товсту нитку або шнурок довжиною приблизно 45 см. Один з його кінців приклеюється липкою стрічкою до тенісної кульки, а інший — до денця пластмасового стаканчика. Можна також прив’язати кінець нитки до ручки пластмасової кружки. У грі беруть участь кілька людей. Від гравця потрібно підкинути кульку вгору і зловити її в стаканчик або кружку. За це й нараховуються очки. Ловити кульку потрібно по черзі, до промаху. Промахнувшись, гравець передає більбоке наступному гравцеві. Виграє той, хто першим набере обговорену кількість очок.
Кравець.
Для проведення конкурсу, необхідно: два провідних; четверо учасників; 30 прищіпок. Спочатку вибирають чотирьох учасників, з яких утворюємо дві пари. По одному учаснику з пари зав’язують очі, а на другого провідний пріщепляет 15 прищіпок на одязі в різних місцях. Завдання того, хто стоїть з зав’язаними очима знайти за 3 хвилини всі 15 прищіпок і зняти їх. Та команда, яка впорається з цим завданням швидше, стане переможцями.
Утримай сірники.
Покладіть на стіл п’ять сірників і спробуйте взяти один із них великими пальцями. Тепер підніміть другий сірник двома вказівними пальцями. Тепер третій — двома середніми пальцями. Потім четвертий — двома безіменними. І, нарешті, п’ятий — двома мізинцями. Хто упустив сірник, залишає гру!
Сірникова картинка.
Кожній дитині видайте сірники (скільки бажаєте — коробку, коробку на двох, коробку на всіх тощо). За командою учасники починають викладати із сірників картинку на тему, задану ведучим. Це може бути своє ім’я, прізвище, зображення якої-небудь тварини, смішного сюжету («Тато спить», «Автоперегони», «Троє поросят» тощо). Виграє той, хто упорався швидше при простіших завданнях), або той, у кого вийшла найоригінальніша сірникова картинка (складніші завдання).
Скільки сірників.
Візьміть сірникову коробку і покладіть у неї два сірники. Потрясіть коробку і запитайте у дітей, як вони вважають, скільки сірників зараз лежить у коробці. Діти також можуть потрясти коробку, потримати її в руках. Але відкривати коробку може тільки ведучий. Отже, тепер ви відкриваєте коробку і даєте дітям можливість перерахувати сірники. Перемагає той, хто назвав максимально близьку до правильної кількість. Тепер можете ускладнити завдання: відвернувшись від дітей, додайте декілька сірників. Нехай діти знову відгадують їх кількість.
Сірникові коробки.
Сірникові коробки (чим більше, тим краще) можна використовувати в різних іграх. На чотирьох або шести кришках, так само як і на внутрішніх коробочках, намалюйте однакові геометричні фігури: квадрат, круг, ромб, трикутник. Перемішайте кришки і внутрішні коробки. Попросіть малюка знайти і скласти коробочки.
Сім’я Пробочкіних.
Приготуйте темно-зелені пробки, шматочки дроту, ватяні кульки, фломастери або маркери. Змайструйте разом із дитиною із перелічених предметів кумедних персонажів сімейство Пробочкіних: маму, тата і дітей.
Великі «Хрестики-нулики».
Можна грати в цю гру не тільки на папері. А де? На столі, якщо у вас клейонка в клітинку. На підлозі, якщо там укладена квадратиками плитка. Хрестики і нулики можна не малювати, а домовитися з малюком, що гратимете ви каштанами і камінчиками, ґудзичками і шишками. Будь-яка гра, навіть якщо вона набридла, після додавання яких-небудь нових деталей знову зацікавить дітей.
Лабіринт.
На підлозі за допомогою крейди або мотузка обмежте траси, по яких ітимуть діти. Для маленьких дітей завдання буде простим — пройти по лабіринту і не наступити на мотузок або лінію. Для дітей старшого віку завдання можна ускладнити. Дітей об’єднати у пари. Тому гравцеві, який проходитиме лабіринт, зав’язати очі, а його напарник повинен подавати чіткі команди — куди повернути, де зупинитися.
Стрибки по цифрах.
На картонках намалюйте великі цифри і розкладіть їх на підлозі на такій відстані, щоб дитина могла перестрибнути від однієї до іншої. Попросіть дитину стрибнути, наприклад, на цифру 2, потім на цифру 7, потім на 1, потім на 4 тощо. Завдання можуть бути будь-якими: стрибати по порядку, стрибати тільки по парних числах, складати, наприклад, подумки 2 і 1, стрибати на цифру 3. До речі, у цю гру можна грати і на вулиці, тільки цифри тоді пишіть крейдою на асфальті.
Міста.
Потрібно називати міста, що починаються з тієї літери, на яку закінчується місто, назване останнім гравцем. Якщо останній назване місто закінчується на Ь, И, то береться передостання літера. Приклад: Анкара — Альбертвіль — Лондон — Миколаїв і т. д. Гра майже нескінченна, тому що, по-перше, багато міст, по-друге, ніхто не записує вже названі і повторення через якийсь час можуть просто не помітити. Гра хороша в тривалих поїздках або під час довгого очікування . Розвиває не тільки кмітливість, але й знання географії, тому що паралельно можна давати якісь короткі описи містах (в якій країні знаходиться, чим примітний і т. д.).
Холодно-гаряче.
Грати можна в кімнаті. Один з учасників виходить за двері, а решта дітей ховають який-небудь предмет і звуть ведучого. Його завдання — знайти цей предмет, а решта гравців повинні підказувати йому де знаходиться цей предмет словами — «Холодно», «Гаряче», «Тепло», «Дуже гаряче». Як тільки ведучий наближається до предмета — треба говорити — «Тепліше», віддаляється — «Холодніше».
Креативна аплікація з газет, журналів, розсилок.
Розміщені в них яскраві ілюстрації вирізайте маленькими ножицями, клейте на великий аркуш паперу, створюючи оригінальні картини. А для повторення алфавіту (російського, українського, німецького, французького, англійського) аналогічну процедуру проробляти з буквами. Важливо, щоб у творчому процесі взяли участь якомога більше членів сім’ї. Незвична гра сприяє розкриттю інтересів і талантів дитини, що підросла.
Кулінари.
Уявіть, що вас запросили на царський бенкет. Там на столах були різні частування, але все на букву К. Протягом 5 хвилин кожна команда(папа, мама, дитина) на листках паперу записує можливі страви. Скільки перераховано страв — стільки балів одержує кожна команд.
Ці веселі ігри для дому є доказом того, що чим простіша гра, тим веселіше. Після такої метушні прибирання неминуче. Однак, якщо прибирати всією родиною, це не займає багато часу. Для мотивації учасників на початку гри можна домовитися, що команда, котра програє, буде відповідальна за прибирання!
Рухливі ігри
Павутинка
Всередині кожної дитини живе розвідник. Запропонуйте малюку погратися в Джеймса Бонда, влаштувавши для нього смугу перешкод у вигляді павутини. Лабіринт із «лазерних» променів можна зробити зі звичайної пряжі або тонкої мотузки. Натягніть нитки павутини поміж меблями (або деревами, якщо відпочиваєте на природі) та запропонуйте якнайшвидше пройти лабіринт, не торкаючись мотузки. По дорозі малюк повинен обережно зібрати скарби: картки, цукерки, іграшки — прикріплені прищіпками. Піднімати здобуте добро з підлоги не дозволяється. Змагаються всі члени сім’ї по черзі. Виграє той, хто найшвидше пройде лабіринт та збере найбільше бонусів.
Чарівне слово
Маленькі європейці знають цю гру як «Саймон каже». Гра розрахована на трьох і більше гравців, тому чудово підійде для великої родини. Один з гравців бере на себе роль Саймона, який видає інструкції: Саймон каже підстрибнути, або Саймон каже руки вгору. Інші намагаються якнайшвидше повторити команду, проте лише у випадку, якщо ведучий сказав «чарівне слово» (можна вигадати своє: будь ласка, прошу вас). Хто забарився або виконав дії без спеціального слова — вибуває. Перемагає останній гравець, який залишився у грі, або Саймон, якщо двоє останніх учасників одночасно помилилися.
Кам’яний вік
Всі на світі діти обожнюють маленькі будиночки, казкові фортеці та інші затишні містечка. Чому б не порадувати свою крихітку витіюватою халабудою просто посеред дому? Що будувати? Дім, гараж, вігвам, барліг або печеру… Та що завгодно і з чого завгодно! У нагоді стане велика ковдра, подушки, коробки, можливо, навіть мамині туфлі на підборах. А закінчивши будівництво свого куреня, розкажіть дитині про індіанців, печерних людей, або козаків. Малюк буде у захваті! Неодмінно подбайте й про костюми — колоритне вбрання й тематичні частування зроблять ваш день.
Шалені художники
Необмежене поле для творчості! Змочуємо акварелі та легко торкаємося поверхні фарб пальцями. Різнокольорові відбитки залишаємо на аркуші паперу або ватмані та домальовуємо кумедних тваринок, дерева, квіти — все, на що вистачить фантазії. Малювання відбитками долоньок та пальців чудово зближує. А якщо повісити барвистий шедевр на видному місці, вашу родину ще довго грітимуть спогади про крутий вихідний у колі найрідніших людей.
«Привіт, я Олаф! Люблю палкі обійми»
Посміятися і поплакати (звісно ж, від реготу) — точно про цю гру! За командою мама, тато і їхній Сніговичок набирають повні легені повітря, надувають щоки, як у сніговиків, та затримують дихання. Протягом 10 секунд усі починають химерно рухатися: розводять руки, ходять, перевалюючись із боку в бік, обіймаються.
Тоді хтось із дорослих каже: «А тепер вийшло сонечко, і сніговики розтанули!» Гравці повільно видихають, опускають руки, присідають та лягають на землю. Гра відмінно знімає стрес та підвищує рівень довіри малюка до батьків.
Кидаємося овочами
Не в буквальному сенсі — умовно! Гравці, насупивши брови, сердитим голосом «лаються» овочами, ягодами, квітами: «Ти — баклажан!» У відповідь: «А ти — капуста!» Як тільки гра заходить надто далеко — чути образливі слова або між дітьми виникає найменша агресія — гра припиняється, тема змінюється: «Ти — тюльпан!», «А ти — волошка!». Психологи запевняють: гра зменшує прояви дитячої впертості, агресії, негативізму.
Тато вдома! Техаський рейнджер чи сплячий тигр?
Як не крути, а більшість часу з дітлахами проводить мама. Тож лишень на порозі з’являється батько сімейства, дітвора висне на шиї з проханням пограти.
В доньки-матері грати з татом — справа марна, а ось у техаського рейнджера, арабського скакуна або злого дракона — легко! І не забудьте «увімкнути» звук. Ричати, брикатися та катати юного бешкетника верхи — обов’язково.
А як щодо ідеї побути орлами або надсучасними літаками? Щоправда, мамі такий задум може здатися небезпечним, тому в її присутності на далекі відстані краще не літати. Не варто підкидати малюка дуже високо, щоб уникнути зіткнення з «хмарочосом» чи «астероїдом».
Якщо сил зовсім немає, пограйтеся у сплячого звіра: ведмедя, тигра або лева (обирайте самі, на кого ви більше схожі). Великий тато-звір заснув, пригорнувши до себе малюка, та так, що той… заснув у його обіймах (це в кращому разі). Якщо пощастить менше — не впадайте у відчай! За правилами гри, син повинен вибратися з барлогу, але так, щоб не розбудити татуся (голодного звіра, злого людожера тощо).
Шукаємо скарби!
Немає нічого цікавішого за родинні пошуки скарбів. Шматки карти загубилися посеред лісу (парку, двору). Знаходьте підказки, долайте перешкоди, складіть маршрут і вперед — на пошуки основного призу (іграшки, солодощів, казкової принцеси). Правильний шлях вкажуть стрілочки, сліди таємничого дракона тощо.
Відпочиваючи за містом, сходіть на «полювання»: назбирайте гілочок, листочків, насіння, шишок, квітів та інших природних скарбів. Увечері можна гарно оформити зібраний гербарій або виготовити об’ємне панно .
Конкурси для батьків і дітей
Коли в школу приходить родинне свято, без запальних сімейних ігор та змагань не обійтись. Хто винахідливіший: Клименки чи Поліщуки? Відкрити таланти батьків та їхніх дітей допоможуть цікаві конкурси.
Малюємо казку
Педагог-організатор заздалегідь готує картки з назвами казок та мультфільмів: «Холодне серце», «Три богатирі», «Рукавичка», «Спляча Красуня», «Лисиця та Журавель» тощо. Діти по черзі витягують назву казки та малюють її на аркуші паперу. Не більше 15 хвилин. Після закінчення часу діти віддають свої шедеври батькам. Завдання батьків — відгадати казку та переказати її.
Впізнати маму!
Мами сідають в ряд спиною до дітей та розпускають волосся. Ведучий тихо долучає до конкурсу й дівчат із залу. Що більше — то цікавіше! Діти не бачать, як сидять їхні мами. Помічники ведучого зав’язують дітям очі та по черзі проводять до мам.Діти мають упізнати свою маму за волоссям та сказати номер стільця, на якому вона сидить. Якщо учасники зовсім юні, можна спростити завдання та дозволити торкатися обличчя, але обережно.
Бременські музиканти
Кожна сім’я по черзі називає пісню, що починається словом «Ой». Команди, які не змогли дати відповідь, вибувають. Виграє сім’я, яка назве найбільше пісень і набере найвищу кількість балів.
Оратор
Шкільні роки — незабутні. Ведучий пропонує батькам пригадати, чи запізнювались вони коли-небудь на уроки та які хитромудрі пояснення вигадували для вчителя. Перемагає найкумедніша та найоригінальніша розповідь.
Кутюр’є
Батьки вміють все, навіть одягнути дитину з заплющеними очима. Конкурс модельєрів. На середину залу запрошується мама та дитина. Збоку лежить купа одягу та взуття. Мамі зав’язують очі. Ведучий вибирає будь-яку річ та запитує, куди її одягнути. Кінцевий результат показуємо мамі та журі. Виграє найцікавіший образ.
Найкрутіша канапка
На сцену запрошуються тати. Перед ними — різноманітні продукти: батон, цукерки, печиво, ковбаса, крабові палички, майонез, кондитерська посипка. Завдання конкурсу: за одну хвилину приготувати розкішну канапку та вигадати їй назву.
Коли шедеври зроблені та оцінені журі, ведучий хвалить батьків за кулінарні таланти та пропонує з’їсти свої витвори. На швидкість!